VORTAL BHP
Aktualnie jest 945 Linki i 255 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 03 czerwca 2020
Na stronie obecnie przebywa...

Obecnie jest 30 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Kontakt z nami

+48501700846
+48501700846

Masz problem z BHP,szukasz odpowiedzi z BHP?
Szybko otrzymasz poradę
zadzwoń  lub napisz na maila.


Robert Łabuzek

Menu główne


Wpisz słowo i szukaj w serwisieDODAJ STRONĘ DO NASZEGO KATALOGU


BHP TESTY

BHP TESTY BHP TESTY

Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhp.org.pl

BHP Europejskie: BHP Żarówka Rtęciowa Autor : God
Ochrona Środowiska

Koniec tradycyjnej żarówki Unia Europejska zabroniła używania żarówek żarowych


- Czy przyniesie to oszczędności i polepszenie środowiska  ? 


Pomieszczenia mogą być  oświetlane  tylko świetlówkami  żarówwkami rteciowymi.


Jakie są żarówki rtęciowe ? Przede wszystkim dają  nieprzyjemne , blade świetło.  Dobrze jest dopóki  żadna nie ulegnie rozszczelnieniu, bo okna w ostatnio budowanych  obiektach biurowych są  nieotwieralne. W  każdej ze świecących rurek czy żarówek  – jest  Rtęć .Co może się stać , gdy któraś się uszkodzi?


– Awaria jednej lub kilku  świetlówek nie doprowadzi  do groźnego zatrucia. Trzeba koniecznie  wszystko dokładnie  usunąć   – Z około 5 mg rtęci zawartych w świetlówkach może ulotnić się około  30 procent


W sprzedaży mamy do wyboru kompaktowe świetlówki, halogenówki i lampy diodowe. Wszystkie są  droższe od żarówek, trudniejsze w produkcji, za co płaci także naturalne środowisko. W zamian za to niektóre świecą niemal równie przyjaznym światłem jak tradycyjne  żarówki, mając przy tym znacznie wyższą sprawność energetyczną – i to jest realny zysk ekologiczny. Są wśród nich takie, które nie grożą zatruciem ani bólem oczu, jak i takie, których nie radzilibyśmy kupować do pomieszczeń  dzieci . Wyboru  zatem  należy  dokonać  mądrze, najlepiej poradzić się osoby obsługujacej stoisko z oświetleniem.


Działania w obronie środowiska ?


Wojna wypowiedziana żarówkom, przez   założycieli Unii – szła etapowo  małymi  krokami .  1 września 2009 r. wszedł w życie kontynentalny zakaz produkcji oraz importu 100-watowych lamp żarowych. Rok później zniknęły 75-watówki, potem 60-watówki, a wraz z nadejściem tego miesiąca apokalipsa żarówki się dopełniła. Znikają te o najmniejszej mocy. W sklepach z elektroniką można jeszcze nabyć 40- i 25-watowe, w cenie około 2 zł, ale tylko do wyczerpania zapasów.


Zanim nastał zmierzch tradycyjnych baniek z żarnikiem, European Lamp Companies Federation (ELCF), organizacja skupiająca producentów 95 proc.żarówek, publikowała dane wykazujące, że dzięki zmianom technologicznym na rynku oświetlenia uda się zredukować emisję dwutlenku węgla. Producenci należący do ELCF – Osram, General Electric czy Philips –skarżyli się ponadto w instytucjach unijnych, że wolny rynek „psuje”rynek żarówek. Jak? Dopuszczając niskiej jakości produkty z importu. Aby konkurować z Chinami, dostarczającymi żarówki za złotówkę, europejscy producenci musieli obniżać jakość.


– Chiny, wbrew pozorom, mają wysokie standardy techniczne dla wielu produktów przeznaczonych na rynek wewnętrzny. Ale dla celów eksportu standardów już nie ma. Gotowi są wyprodukować wszystko, co się tanio sprzeda – mówi nam Szymon Liszka z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. – Próbowaliśmy bronić się przed zalewem tanizny złej jakości. Na przykład w Polsce Bank Światowy dopłacał producentom energooszczędnych żarówek w latach 90., ale projekt nie przyniósłspodziewanych skutków.


Pozostawał lobbing na poziomie norm prawnych w Komisji Europejskiej. Ojcem żarliwego sprzeciwu wobec żarówki jest Sigmar Gabriel z SPD, minister środowiska w rządzie Angeli Merkel w latach 2005-2009. Gdy w 2007 r. Niemcy objęły prezydencję UE, Australia ogłaszała akurat wycofywanie lamp żarowych. Ośmielony tym Gabriel wykorzystał jako podstawę dla zakazu produkcji żarówek w Europie opracowaną w 2005 r. dyrektywę Ecodesign. Zakłada ona, że produkty konsumujące energię w UE muszą być możliwie jak najbardziej wydajne energetycznie. Stąd krok do wniosku, że żarówkę o sprawności kilkuprocentowej trzeba raz na zawsze zgasić. Udało się. Przemysł może sprzedawać droższe źródła światła, inżynierowie projektować w spokoju, a Gabriel i ekolodzy chodzić w glorii ekosukcesu. Następców żarówki czeka świetlana przyszłość.


Jak sprzątnąć rozbitą  świetlówkę?


1. Otwórz okno i na co najmniej 15 minut opuść pomieszczenie.


2. Załóż gumowe rękawice i zamieć szkło na papier. Zbierz wszystko, co się da, bez użycia odkurzacza.


3. Zmyj powierzchnię ręcznikiem papierowym. Możesz użyć taśmy klejącej do wyłapania drobnych kryształków.


4. Zsyp wszystko do plastikowej torby i zapieczętuj ją. Dla bezpieczeństwa zapakuj wszystko w worek jeszcze dwukrotnie.


5. Usuń  odpadki z domu Nie wyrzucaj ich na śmietnik przed blokiem stanowią dalsze zagrożenie dla ludzi i środowiska, znajdź firmę zajmującą się utylizacją niebezpiecznych odpadów i przekaż do utylizacji -   umyj ręce po całej akcji


6. Odkurz pomieszczenie i wyrzuć worek odkurzacza.
Ruch elektrycznego oporu

– To skandal. Energooszczędne żarówki to mit. Po pierwsze, przy ich produkcji powstaje więcej dwutlenku węgla niż w przypadku tradycyjnych. Po drugie, świetlówki zawierają szkodliwą rtęć. Łatwoskazić nią wody gruntowe, przecież ogromna większość z nas wyrzuca zużyte lampy do kosza bez segregacji. Po trzecie, świetlówki dają światło o innej barwie niż żarówki – mówi nam Łukasz Bąk, który w geście protestu w 2009 r. wraz z kilkoma ówczesnymi dziennikarzami „Wprost” założył Stowarzyszenie Obrońców Żarówek. – Oto grupa lobbingowa największych producentów zdjęła sobie z barków ciężar konkurencji, wprowadzając europejski przymus. Miejmy przynajmniej tego świadomość, gdy zastanawiamy się, kto odpowiada za wzrost cen na rynku oświetleniowym.

Innego zdania jest Szymon Liszka: – Mnie osobiście podoba się tumult spowodowany wycofaniem lamp żarowych. Jest korzystny ekologicznie i pobudza kreatywność.

Rzeczywiście. Członkowie Ruchu Elektrycznego Oporu w Niemczech próbowali klasyfikować żarówki jako miniaturowe lampy grzejące. Skoro 95 proc. energii lampy żarowej rozprasza się jako ciepło, to można udowadniać, że żarówka jest grzejnikiem. Jednak sędziowie z miasta Aachen nie dali sobie wciskać ciemnoty.

W Polsce pojawiają się inne rozwiązania. W supermarketach można kupić na przykład „specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne” za 1,69 zł w postaci całkiem zwykłych żarówek 100 W. Nawet żarnik ma taki sam kształt. Déją vu. – Obchodzenie prawa to normalna rzecz w okresach przejściowych. Stare technologie jeszcze trochę żyją, zapasy są sprzedawane pod inną nazwą, ale proces z czasem zanika – mówi Liszka. – We wrześniu supermarkety masowo wprowadziły żarówki halogenowe. To wciąż lampy żarowe w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ich współczynnik oddawania barw (na opakowaniu oznaczony symbolem Ra) wynosi 100, co oznacza, że oddają barwy podobnie jak światło dzienne i żarówka. Halogenówki są średnio o 30 proc. sprawniejsze energetycznie od starych żarówek, mają „żarówkowy” kształt gruszki z dodatkową bańką w środku. Z kolei związki halogenu pozwalają im nagrzać się bezpiecznie do większej temperatury. W popularnym supermarkecie użytkowa halogenówka 70 W kosztuje 6 zł i według producenta jest odpowiednikiem starej, tradycyjnej o mocy 92 W. Taka sama w droższej wersji ma na opakowaniu ikonę ze słoneczkiem i napisem „klasyczne światło”, co sugeruje podobieństwo emitowanego koloru do światła dziennego. Producent zapewnia też o ekologiczności produktu, obiecując, że żarówka wystarczy na rok (przy 2,7 h świecenia dziennie).

Inną alternatywą są świetlówki. Na przykład w cenie ok. 15 zł za 21 W jako odpowiednik żarówki klasycznej 90 W. Rura jarzeniowa, w której harcuje gaz, może być otoczona dodatkową bańką rozpraszającą światło wyglądającą podobnie do tradycyjnej żarówki.

Świetlówki to rynek w miarę dojrzały. Prawdziwą rewolucję mogą przynieść diodówki, czyli diody LED. Te emitujące światło do wykorzystania w domu pojawiły się w Polsce pod koniec 2008 r. Po umieszczeniu w owalnej obudowie kształtem przypominają tradycyjne żarówki. Dzięki niewielkim rozmiarom samych diod można je wmontować w praktycznie każdy przedmiot, nawet w trudno dostępnych miejscach. Obecnie korporacje pracują nad rozwijaniem bardziej zaawansowanej technologii OLED, lamp diodowych składających się ze środków organicznych emitujących światło pod wpływem prądu. Powierzchnie z miniaturowymi diodami OLED mają wiele zalet, np. elastyczność. Przede wszystkim jednak są niezwykle wydajne. Rekordowo niski pobór prądu to największa zaleta diod i najpewniej powód przyszłej dominacji tej technologii w przemyśle oświetleniowym.

Diabeł tkwi w śmietniku

A co ze zużytymi żarówkami? W supermarketach są pojemniki na zepsute baterie i świetlówki, akcje ich zbierania prowadzą też niektóre miasta i fundacje. Firmy dbają, aby większość świetlówek używanych w biurach podlegała recyklingowi: odzyskuje się z nich komponenty elektroniczne, a szkło idzie do przetopienia. Jednak 90 proc. zużytych w domach źródeł światła wyrzucamy do śmietnika, skąd idą na wysypisko. W cenę żarówki wliczany jest koszt jej utylizacji, ale to nic nie da środowisku, jeśli nie będziemy segregować odpadów. To trzeba zmienić. Szymon Liszka radzi: – Państwo powinno zachęcać miasta, aby prowadziły kampanie informacyjne i umożliwiały obywatelom recykling. Witajcie w nowym, energooszczędnym świecie.
źródło informacji www.wprost.pl

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

INDIE byłem Tam w grudniu 2015


Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 16 grudnia 2018


Bezpłatne Szkolenia BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 24 maja 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 16 maja 2015


Studia BHP od 14 maja 2017 w Wakacje Też przez Internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014

Nową edycje rozpoczynamy 19 listopada 2017

To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie jest technicznym  Testem możliwości a  w przyszłych  transmisjach  będziemy dążyć do ciągłego  doskononalenia.

Pytania w trakcie zajęć można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014częśćtrzecia


Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Cookies pliki

Na naszych stronach  są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.  Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KATALOG SZKOLEŃ


Jak Lato to Lato z Salezjanami

.


Kodeksy Pracy -Karny -Cywilny


Kategorie


Ostatnie artykuły


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o. UWAGA adres do korespondencji: BHP EKSPERT 31-753 KRAKÓW ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2

NIP 678-315-47-15 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,1409900188446 sekund.